Беларускія цяжкаатлеты вярнуліся з ЧЕ ў Румыніі з 20 медалямі

20 узнагарод і 8 нацыянальных рэкордаў (адзін з іх дарослы) - такі ўлоў беларускіх цяжкаатлетаў на двух кантынентальных форумах - маладзёжным і юніёрскім. Спаборніцтвы скончыліся ў Румыніі, паведамілі ў праграме "STV Sport".

Адзначым, спаборніцтвы з'яўляюцца рэйтынгавымі да Токіо - 2020. Ім прысвоены статусы сярэбранага і залатога ўзроўню. Ужо на старце чэмпіянату адкрыла лік медалям наша Людміла Псыщаница. У вагавой катэгорыі да 55 кілаграмаў беларуска заваявала золата.

У апошні дзень спаборніцтваў 20-гадовы супертяж Эдуард Зязюлін абнавіў нацыянальны рэкорд у штуршку і замацаваўся на другой пазіцыі выніковага пратаколу. Срэбра таксама ў Генадзя Лапцева.

Парадавалі і юніёры. Чэмпіёнам Еўропы стаў Андрэй Арляня, а вось Ігар Лозка у сваёй вазе стаў другім. Бронзавымі прызёрамі сталі Сяргей Шаренков і Канстанцін Куроўскі. Хлопцы вярнуліся на радзіму, дзе іх сустракалі прадстаўнікі федэрацыі, родныя і сябры.

Людміла Псыщаница, чэмпіёнка Еўропы (U-23) па цяжкай атлетыцы:
Можа быць, я змагла б і больш, але так склаліся абставіны, што там трэба было падымаць менавіта столькі. Я задаволеная сваім выступам. У сваім каронным практыкаванні я ўзяла срэбра, але так трэба было тактычна. Ехалі мэтанакіравана перамагаць.

Эдуард Зязюлін, сярэбраны прызёр чэмпіянату Еўропы (U-23) па цяжкай атлетыцы:
вынікам задаволены, падняў тыя ж кілаграмы, што і на чэмпіянаце свету. Гэта мая лепшая сума на міжнародных стартах. Будзем рыхтавацца далей. Рыхтуемся на ЧС, які будзе праходзіць у Маскве. Ніхто не адмяняў падрыхтоўкі да Алімпійскіх гульняў.

Віктар Шершуков, галоўны трэнер зборнай Беларусі па цяжкай атлетыцы:
Усяго 20 медалёў: 17 - мужчынскіх, 3 - жаночых. Вынік вельмі добры. Гэтыя спаборніцтвы мяне вельмі парадавалі.

Сезон для хлопцаў не завершаны. З 1 па 5 Лістапада Гродна прыме чарговы рэйтынгавы турнір сярэбранага ўзроўню «Аляксандр Кап» на прызы алімпійскага чэмпіёна Аляксандра Курловіча.