Андрэй Арамнаў і Дар'я Навумава – лепшыя цяжкаатлеты Беларусі-2019

Камбэк алімпійскага чэмпіёна

Вось і завяршыўся апытанне на вызначэнне лепшых цяжкаатлетаў 2019 года! Па выніках галасавання ў мужчын перамогу атрымаў Андрэй Арамнаў! За яго свае галасы аддалі 265 рэспандэнтаў – 44,46% ад агульнага ліку.

У які завяршыўся сезоне Андрэй Арамнаў здзейсніў неверагодны камбэк. Пасля вяртання на памост, ўсяго за год алімпійскі чэмпіён набраў сур'ёзную фізічную форму. з чэмпіянаце Еўропы ў Батумі Арамнаў стаў срэбным прызёрам. Паўтарыў свой поспех ужо і на планетарныя форумы у Тайландзе, дзе таксама заняў другое месца. І нават паспеў ўсталяваць новы сусветны рэкорд у рыўку – 198 кг! Праўда, праз пару хвілін гэта дасягненне перасягнуў супернік. Акрамя таго, Андрэй стаў пераможцам ліцэнзійнага алімпійскага турніру Кубак Міжземнамор'я Сан - Марына.

Другое месца па выніках апытання заняў чэмпіён свету і пераможца кантынентальнага форуму, рэкардсмен Еўропы Яўген Тихонцов – 31,04% галасоў. Трэцім стаў сярэбраны прызёр чэмпіянату Еўропы Пётр Асаёнак – 7,89%. Услед за тройкай наймацнейшых размясціліся: Вадзім ліхаманіць (4,36%), Генадзь Лапцеў (3,52%), Вадзім Стральцоў (2,35%), Аляксандр Берсані (1,34%) і Максім Мудревский (0,84%). Таксама рэспандэнты прапанавалі сваіх кандыдатаў, якія атрымалі 4,19% галасоў: Эдуард Зязюлін, Ілля Лебедзеў, Ігар Лозка, Ягор Грынько, Дзмітрый Ходас, Ягор Папоў, Аляксей Мжачик, Сяргей Шаренков, Андрэй Арляня.

Дар'я Навумава трымае марку

У жанчын ўпэўненую перамогу ў апытанні атрымала Дар'я Навумава. За яе аддалі галасы 239 рэспандэнтаў – 49,69%. У 2019 годзе Дар'я Навумава ўпершыню ў кар'еры стала чэмпіёнкай Еўропы, перамагла на ліцэнзійным Кубку Міжземнамор'я, а таксама заваявала сярэбраны медаль алімпійскага адборачнага турніру Кубак Аляксандра у Гродне.

Другі па выніках апытання стала пераможца турніру Alexander Cup Дзіна Сазанавец – 22,87% галасоў. Трэцяе месца ў галасаванні заняла бронзавы прызёр чэмпіянату Еўропы Юлія Асаёнак – 15,18%. Чацвёртай стала чэмпіёнка Еўропы сярод моладзі Людміла Псыщаница – 11,43%. Таксама рэспандэнты аддалі голас за свайго кандыдата – Ганну Бахір.

Апытанне на лепшага цяжкаатлета сезону праводзіцца з 2018 года. Першым пераможцам у намінацыі стаў Эдуард Зязюлін.